Üçgen Formasyonu Nedir? Yükselen, Alçalan Üçgen Formasyonları Kullanımı

Bugün sizlerle teknik analizde üçgen formasyonu kullanımı üzerinde detaylı bir inceleme yapıp, alım satım noktalarını ve çizimleri öğreneceğiz. Devam formasyonları içerisine dahil edilmiş olan üçgen formasyonları simetrik, yükselen ve düşen üçgen modelleridir.

Teknik analiz öğrenirken en fazla karşımıza çıkacak formasyonlar üçgen modelleridir. Bu nedenle bu formasyon oluşumlarını iyi bir şekilde analiz etmeli ve öğrenmelisiniz.

Borsada ya da coin piyasasında sadece teknik analizle para kazanmanın mümkün olmadığını her fırsatta söylüyorum. Ancak sizlerden gelen sorular bu formasyona göre alım satım yapılabilir mi? nereden almalıyım? şeklinde devam ediyor. Durum böyle olunca devam ve tamam formasyonlarını baştan sona ele almak istedim. Zaman kaybetmeden ilk formasyonumuzu detaylı şekilde ele alalım.

Üçgen Formasyonu Nasıl Kullanılmalıdır?

Üçgen formasyonu düşen ve ya yükselen piyasalarda hacimler kontrol edilerek kullanılmalıdır. Daralan üçgen ya da düşen üçgen formasyonunda fiyatlar aşağı doğru gider. Ancak yükselen üçgen modelinde ise fiyatlar yükselir. Simetrik üçgende ise bir bayrak yani flama görüntüsü oluşur.

Bu formasyonu kullanarak pozisyon almak istiyorsanız, öncelikle backtest işlemini öğrenmelisiniz. Aksi halde her kırılım da pozisyon açarsınız ancak bu kırılımlar genellikle tuzak olur. Unutmamanız gereken en önemli nokta; bu grafikleri oluşturan tahtacıların uydurduğu bu ve benzeri formasyonların amacı oyuna yeni oyuncular sokmaktır.

İnce eleyip sık dokumalı, her kırılıma uçacak, kaçacak, çok yükselecek şeklinde yaklaşmamalısınız. Küçük yatırımcının öğrenmesi gereken ilk kural sabırdır. Fiyatlar düşer, fiyatlar yükselir, krizler çıkar, ekonomiler düzelir. Bu döngü biz ömrümüzü tamamlayana kadar bir kaç kez tekrarlar.

Simetrik Üçgen Formasyonu (Symmetrical Triangle) Kullanımı

Simetrik üçgen formasyonunda alım ve satım yapan kişiler arasında bir denge sağlanmıştır. Bu denge gün geçtikçe daha dar bir alana sıkışır. Sonrasında trend yönünde sağlanan kırılım ile fiyatlar yükselişe ya da düşüşe geçer.

Simetrik üçgen modeli kullanırken fiyatların karşılaştığı hacimlere de dikkat etmelisiniz. Üçgenin alt kısmına gelen fiyatlar yeterinde alıcı tarafından karşılanıyor mu? ya da fiyatların üst trendine yükselen fiyatlar nasıl bir satış baskısı ile karşılaşıyor. Tüm bu cevaplar simetrik üçgen kırılımı ve yeni trend hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.

Daralan üçgen formasyonu ismiyle de bilinen simetrik üçgen modeli, kırılım sonrasında işlem açmayı ve üçgenin derinliği kadar hedefe ulaşmayı test eder. Ancak her yukarı kırılım yükseliş, her aşağı kırılım düşüş sinyali değildir.

Grafiğe dikkat ettiğinizde fiyatların destek ve direnç çizgisi arasında oynadığını görebilirsiniz. Çizmiş olduğumuz simetrik üçgen formasyonu ya da flama (bunu daha sonra göreceğiz) hangi yöne kırılırsa fiyatlar o yönde hareketlenir.

Yükselen Üçgen Formasyonu (Ascending Triangle) Kullanımı

Yükselen üçgen formasyonu ya da modeli tek başına işlem açmak için kullanılmamalıdır. Bir başka deyişle öncelikle formasyonun çalışma mantığını kavramalı, sonrasında farklı stratejileri test etmeliyiz.

Grafik üzerindeki çizimi sırasında üst trendin sabit olmasına ve alt desteğin yukarı yönlü olmasına dikkat etmeniz gereklidir.

Yükselen Üçgen Formasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler; 

Bu formasyonun oluşumunda destek noktalarının sürekli yükselmesi ve fiyatların aynı dirençten dönmesi önemlidir. Yükselen fiyatlar yukarıda yer alan çizgi halindeki dirençle karşılaşır ve geri döner. Ancak destek noktası her dönüşte biraz daha yükselir.

  • Destek bölgesinde oluşan trend çizgisi yukarıya doğru yükselişe devam etmelidir.
  • Direnç bölgesine gelen fiyatlar aynı noktalardan geri döner ve her defasında daha az satış ile karşılaşır.
  • Direnç fiyatının üzerinde ki kapanışta değil, onay mumunda işleme girilmelidir. Bu durumu breakout teknik analiz eğitimimizde konuşmuştuk.

Alçalan Üçgen Formasyonu (Descending Triangle) Kullanımı

Alçalan üçgen formasyonu oluşurken fiyatlar aşağıya doğru uzanan bir trend içerisindedir. Ancak bu düşen fiyatları aşağı kısımda sabit bir destek çizgisi karşılar. Kafanızın karıştığının farkındayım o nedenle grafik üzerinden incelemek bizim için daha kolay olacak. Kendisiyle yıldızımız pek barışmasa da düşen üçgen çizimleri trend yönünü yakalamamızda bize yardımcı olur.

Ne güzelde görünüyor değil mi? Bu formasyonla kesin para kazanırsınız. Durun durun sakın heyecanlanmayın. Hiç bir formasyon kesin sonuç vermez. Bu nedenle sakin olmalı işleme giriş noktalarınızı belirlemelisiniz.

Alçalan Üçgen Formasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler; 

Üçgen formasyonlarında hedef üçgenin yüksekliğidir. Yani fiyatların dışarı çıktığı noktadan başlayan trend oluşumu üçgenin iç yükselikliğine denk gelecektir.

  • Her kırılım işleme girmeniz için fırsat değildir. Bazı kırılımlar sadece tuzak olarak çalışır.
  • Fiyat kırılımında oluşan hacimin gücü yüksek olmalıdır.
  • Alçalan trend çizgisi ya da alttaki düz destek çizgisinin kırılması ve onay alınması sonucunda işlem açılır.

Bir formasyon eğitiminin daha sonuna geldik. Üçgen formasyonu ya da diğer formasyonlarla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir ve Twitter adresimizi takip edebilirsiniz. Takip etmek için tıklayın

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz