Temettü Yatırımı Nasıl Yapılır? 3 Adımda Temettü Zengini Olun

Temettü yatırımı, her sene düzenli olarak kar sağlayan ve karın bir kısmını yatırımcıları ile paylaşan şirketilerin hisse senetlerin toplanmasıdır.  Daha önce sizlerde temettü emekliliği konusuna ufak bir giriş yapmıştık. Şimdi ise temettü hissesi nasıl seçilmelidir? Bu seçim sırasında nelere dikkat edilmelidir? gibi soruları yanıtlıyoruz.

Temettü emeklisi olmak, rahat bir yaşlılık dönemi geçirmek isteyen herkes temettü yatırımcısı olmak ister. Ancak bu yatırım modeli öyle kolay değildir. Sabırlı olmalı, uzun vadeli düşünmeli ve her ay yatırımınıza devam etmelisiniz. Peki hangi şirketlere yatırım yapmalısınız? Hangi şirketler daha fazla temettü verir? Sanırım asıl öğrenilmesi gerekenler bunlar.

temettu hisseleri

1. Temettü Zengini Olmak için Yatırım Yapın

Temettü geliri sağlamak ve birikimlerinizin meyvesini yemek için öncelikle güvenilir şirketleri tercih etmelisiniz. Hisse senedini aldığını şirket her sene gelirlerini artırmalı ve büyümeye devam etmelidir. Kimse küçülen, personel çıkartan ya da iş hacmi düşen şirkete yatırım yapmak istemez.

Yatırım yapmadan önce ilgili şirketin bilançolarını iyi incelemeli fiili dolaşım oranını kontrol etmelisiniz. Bir şirket hisselerinin fiili dolaşım oranı %60’ın üzerinde ise oradan yavaşça uzaklaşmalısınız.

  • Yatırım yapacağınız şirketin hisse başına kar oranları her yıl düzenli olarak artmalıdır. 
  • Özkaynak karlılığı düzenli olarak artış sergilemelidir.
  • Şirketin bilançolarında yer alan net kar kalemi geçmiş yılın aynı dönemine göre artış göstermelidir.
  • Şirket satışları artmalıdır.

2. Sektörün Kalesini Bulmalısınız

Temettü emekliliğini düşünerek hisse biriktirmek istiyorsanız, uzun vadede en faydalı şirketleri seçmeli daha sonra sektör analizi yapmalısınız. Çünkü aynı sektörde hem daha fazla pazar payına sahip şirketler hemde sektörün öncüleri bulunur.

Örnek vermek gerekirse gıda alanında faaliyet gösteren bir şirkete yatırım yapmayı planlıyorsanız, öncelikle bu sektördeki firmaları incelemelisiniz. Daha sonra bu sektörün en güçlüsünün yanında oyuna dahil olmalısınız.

  • Aynı sektörde yer alan şirket hisselerini kıyaslamalısınız.
  • Pazar payı yüksek olan şirketi bir adım önde tutmalısınız.
  • Sektörün F/K oranını gözlemlemelisiniz.

3. Uzun Vadeli Düşünün Oyunu Kurallarına Göre Oynayın

Temettü yatırımı yapılacak şirketleri seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini artık biliyoruz. Şimdi sırada bu oyunun kurallarını öğrenmek var. Yatırım yapacağınız şirketi seçtikten sonra geriye kalan ilgili şirketin hisselerini toplamaktır.

Şirket hisse fiyatlarında yaşanan her düşüş sizin için yeni alım fırsatıdır. Bu düşüşleri iyi değerlendirmeli ve hisse adetinizi artırmalısınız. Unutmayın temettü yatırımı yapıyorsanız satmayı değil, almayı düşünmelisiniz.

Yaşanan her olumsuz gelişmede yeni hisse alımı yapmalısınız. Çünkü lot sayınız ne kadar fazla olur ise alacağınız temettü miktarı da o kadar fazla olacaktır. Aldığınız temettü miktarıyla da yine hisse senedi almalı ve lotunuzu artırmalısınız.

Hangi şirkete yatırım yapacağınızı bilmiyor ya da kararsızlık yaşıyorsanız, temettü 25 fonuna yatırım yapabilirsiniz. Genelde tüm aracı kurumlarda bulunan temettü 25 fonu, en fazla temettü veren şirketlerin bir araya gelmesiyle oluşur.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz