Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir? OBO Formasyonu Nasıl Oluşur?

Omuz baş omuz formasyonu teknik analiz öğrenmeye çalışanların ve yeni başlayanların karşısına çıkan ilk oluşumdur. OBO kısaltması ile karşınıza çıkan obo formasyonu, teknik analize göre alım satım yapanların vazgeçilmezidir.

OBO formasyonu iki omuz ve ortada oluşan bir baş bölgesinden ibarettir. Fiyatlar belirli bir alana kadar düşer ve ardından yükselişe geçer. Yaşanan yükseliş ilk düşüşün başladığı yerde son bulur. ve yeniden düşüş başlar. Yaşanılan bu düşüş bir önceki dip noktasının altında sonlanır. Daha sonra tekrardan bir yükseliş başlar ve bu kez sağ omuz kısmı oluşur.

Korkmayın, kara kara düşünmeyin grafiklerle anlatmaya başladığımız da her şey netleşecek. O halde gelin ilk grafik incememize başlayalım.

Omuz Baş Omuz Formasyonu Oluşum Aşamaları

OBO formasyonunun sol omuz, baş ve sağ omuzdan oluştuğunu söylemiştik. Yukarıdaki görseli dikkatli incelerseniz, düşüşe geçen fiyatlar bir noktadan destek alıp yükseliyor. Daha sonra boyun bölgesinden tekrar düşüş başlıyor ve baş oluşuyor. Son olarak ise tekrar yükselişe geçen fiyatlar sağ omuzu oluşturuyor.

  • İlk olarak sert yükselen fiyatlar satıcıların baskısı ile geri çekilmeye başlar.
  • Fiyatlar satışın geldiği noktayı kırılarak tekrardan yukarı yönlü bir hareket sergiler. Ancak yine satış baskısı galip çıkar.
  • Geri çekilen fiyatlar bu kez farklı bir noktadan destek bulur ve yükselme eğilimine girer. Ancak bu işlemde de satıcılar galip çıkar.
  • Son olarak sert yükselmeye başlayan fiyatlar boyun çizgisinin kırar ve formasyon takibi başlar.

OBO ya da diğer formasyonlar teyit mumu gelmeden işleme girmemenizi öneririz.

OBO Formasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Omuz baş omuz ve diğer formasyonların kesin gerçekleşeceğine dair bir kanı yoktur. Formasyonun gerçekleşip gerçekleşmemesi piyasadan gelecek haberlere de bağlıdır. OBO ve benzeri formasyonlar ile karşılaştığınızda öncelikle kendinizi güvenceye almalı, sonra işlem açmalısınız.

Gelin birlikte dikkat edilmesi gerekenlere göz atalım

  • OBO formasyonu net olarak ortaya çıkmadan hareket edilmez.
  • Hisse senedi ya da coin piyasalarında varsayımlara dayanılarak pozisyon açılmaz.
  • Kesin doğruluk payı yoktur, her tahmin bir ihtimaldir.
  • Alternatif göstergeler formasyonları doğrulamalıdır.

Omuz Baş Omuz Formasyonu Hedefi Hesaplama

OBO formasyonunun da her formasyon gibi bir hedefi vardır. Fiyatlar boyun bölgesini kırdıktan sonra çoğu zaman onay alır. Daha sonra ise formasyon hedefine doğru yola çıkar. OBO formasyonunun hedefi baş bölgesinin derinliği kadardır. Yani boyun bölgesinden baş bölgesinin derinliğine kadar olan alan alınır. Sonrasında ise boyun bölgesinin üst kısmına eklenir.

Kafanızın karıştığını ve işin içinden çıkamadığınızı anlıyorum. O yüzden gelin grafik üzerinde detaylı bir inceleme yapalım. Aşağıdaki grafikte TOBO (test omuz baş omuz) formasyonu oluşmuş. Boyun bölgesinin kırılması ile birlikte baş bölgesinin derinliği alınmış ve hedef oluşur. 

Ters Omu Baş Omuz Formasyonu

OBO formasyonunu anladığınızı düşünüyorum ve TOBO formasyonu anlatımına geçiyorum. Ters omuz baş omuz formasyonu, OBO’nun tam tersidir. Yani OBO’da fiyatlar yükselirken, TOBO da fiyatlar düşer.

Bir başka ifadeyle fiyatlar düşüş eğilimindeyken yukarıdaki resmi görüyorsanız TOBO ilk resmi görüyorsanız OBO formasyonu vardır.

Kullanıcılardan Gelen Soruları Yanıtladık 

OBO ve TOBO Formasyonu Sonrası Ne Olur?

OBO ve TOBO formasyonlarının boyun bölgesinin kırılması ile gerçekleştiğini söylemiştik. Bu kırılımın ardından fiyatlar bir onay hareketi alır ve hedefe doğru ilerler.

OBO TOBO Formasyonu hedefi nedir?

Omuz baş omuz ya da ters omuz baş omuz formasyonlarında satış hedefi baş bölgesinin derinliği kadardır.

Omuz baş omuz her zaman çalışır mı?

OBO ya da TOBO veya diğerleri, tüm formasyonlar piyasalara göre hareket eder ve piyasalar izin veriyorsa çalışır. Kesin çalışacak diye bir kural yoktur.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz