Kısa Vadede Yüksek Kar Getirecek Hisse Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilir?

Kısa vadede yükselecek hisseleri bulmak, kısa vadeli yatırım yapmak için öncelikle borsayı tanımalısınız. Borsa “sabırsız insanların sabırlı insanlara para kazandırdığı” bir yerdir. Durum böyle olunca herkes hızlıca para kazanma, sermayesini kısa sürede 2 ye hatta 3 e 4 e katlamak ister. Ancak durum hiç de düşüldüğü gibi olmaz.

Öncelikle aldığınız hisse biraz yükselir. Siz tam satsam mı? yoksa biraz daha mı alsam dediğiniz anda ufak bir düşüş gerçekleşir. Neyse hisse fiyatı hala maliyetinizden yüksek, beklemeye devam.

Son 1 yıl içerisinde en fazla kazandıran hisse senetleri

Şirketlerin Geri Hisse Alımı Yapmasının 4 Nedeni

Aradan bir kaç gün daha geçtiğinde artık zarardasınızdır. Ancak bu büyük bir zarar değildir. Hisse en kötü aldığınız rakama yükselecek, aldığınız fiyata geri satacaksınızdır. Bu senaryo borsaya girmiş ve sağdan soldan duydukları ya da Twitter da takip ettikleri ile alım satım yapmayı düşünen küçük yatırımcılar için geçerlidir.

kısa vadeli yatırım stratejileri

Kısa Vadeli Hisse Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazara gittiniz ve elma alcaksınız. Önce pazarı iyice gezersiniz, ardından uygun ve kaliteli ürünün olduğu tezgahı bulursunuz. Sonrasında pazarcı abiden bir poşet isteyip iyilerini seçmeye başlarsınız.

Peki ya borsa da nasıl hisse seçimi yaparsınız? Sadece sizin duyduğunu bir hikayeyi sizden önce kimlerin duyduğunun farkındamısınız? Borsaya başladım başlayalı bir banka Araplara satılacak. Yine bir maden şirketi altın buldu ama henüz çıkartmaya başlamadı.

Argoda bir tabir vardır; “hıyarım taze diyene koşmak”. Sanırım olayın özeti tam olarak bundan ibaret. Ali, Ahmet ya da Cemil dedi diye hisse alınmaz. Peki, hisse alırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Yatırım yapacağınız hisse BIST 100 içeride yer almalıdır.
  • Hissenin fiyatları yukarı yönlü merdiven gibi yükseliyor olmalıdır.
  • Trend çizgileri ve minimum 3 indikatör al sinyali üretmelidir.
  • Ülke genelinde piyasalar ve siyaset iyi olmalıdır.

Kısa vadeli yüksek karlı hisse bulmak, spekülatif hareket yapan hisse aramak demektir. Ne tesadüf spekülatör arkadaşlarda sizleri arıyor.

Trend Takibi Yaparak Para Kazanın

Trend takibini öğrenmek fiyatlar yükselirken trende olmak sanıldığı kadar basit değildir. Duygularınıza hakim olmalı, robotlaşmalısınız. Hisse alım satımı yapmak için stratejiniz olmalı. Strateji dışına ancak yeni bir strateji geliştirdiğinizde çıkmalısınız. Çevrenize yatırım yapanlardan duyacağınız en popüler cümle “ben sattım uçtu” olacak.

Borsada Para Kazandıran Yatırım Stratejileri Serisi 1

Bu kişiler kendilerine neden onlar sattıktan sonra uçtuğunu sormuyor. Sadece şanslarının olmadığını, kısmetsizlik olduğunu düşünüyorlar. Ancak durum hiç de öyle değil. Bu nedenle alım satımcı değil yatırımcı olmayı öğrenmelisiniz. Temettü yatırımı nasıl yapılır? öğrenmelisiniz.

Kısa Vadeli Hisse Seçiminde Teknik Analiz

Kısa vadede hisse seçerken en büyük yardımcınız indikatörler olacaktır. Gerek RSI uyumsuzluğu gerekse MACD kesişimleri sizlere yol gösterir. Şirketten beklenen haberler, açıklanaca. bilançolar (kar beklentisi) ya da yatırım haberleri hisse fiyatını yükseltir.

  • Hisseniz BİST 100 içerisinde yer almalıdır.
  • Güçlü ve işlem hacmi yüksek hisselerden birini seçmelisiniz.
  • Göreceli güç endeksi ve MACD kesişimleri gerçekleşmiş olmalıdır.
  • Alım için fiyatlar destek üzerinde ya da direnci kırmış olmalıdır. (destek direnç nasıl bulunur?)

Bu başlıklara dikkat ederek alım yaptığınız takdirde zarar olasılığınız da azalacaktır. Sığ tahtalardan ve spekülatörlerden uzak durmalı, pazardan elma alırken gösterdiğiniz dikkati hisse seçiminde de göstermelisiniz.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz