İz Süren Stop Nedir? Örneklerle İz Süren Stop Kullanımı

Borsada para kazanmak, küçük yatırımcı olmak kurtların arasında kuzu olmaya benzer. Kurulan teknik analiz tuzakları, hatalı trend kırılımlarının hepsi küçük yatırımcılar için hazırlanır.

Özellikler yükseliş trendinde hissesini erken satan yatırımcılar “ben sattım uçtu” gibi cümlelerle serzenişlenir. Yatırım yaptığı hissede 3, 5 ay bekleyen yatırımcı %20 kar gördüğü zaman yeter diyerek satar. Ancak olay bundan sonra başlar bu aşamadan sonra fiyat 10’a belki 15’e katlar.

Küçük yatırımcıların bu ve benzeri durumlarda yükseliş trendine katılabilmesi, elindeki hisseyi kaptırmaması için iz süren stop kullanması gerekir.

Hareketli Ortalamalar ile İz Süren Stop Kullanımı

İz süren stopun en fazla kullanıldığı indikatörler hareketli ortalamalardır. Özellikle 20 günlük hareketli ortalama, yükseliş ya da düşüş trendlerinde önemli direnç ve ya destek noktası olur.

Hareketli ortalamaları kullanarak iz süren stop kullanmak isterseniz, yatırım yaptığınız hisse senedinin fiyatı 20 günlük hareketli ortalama üzerinde olduğu sürece piyasa da olmaya devam edersiniz.

Fiyatlar 20 günlük ortalamanın altında kapanış yaptığında ise pozisyonunuzu kapatır, ilgili hisse senedinin satışını yaparsınız. Hareketli ortalamaların ne olduğuna dair fikriniz yoksa Hareketli Ortalama Kullanılarak Alım Satım Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederim.

Örnek: Fiyatı 20 TL’den aldığınız X hissesi için 19 TL stop noktanız olsun. Hisse alımından sonra beklemeye başlıyorsunuz. Fiyatlar günlük değişiyor ve 24 TL’ye kadar yükseliyor. Bu durumda kar sizin için yeterli midir? Hisseyi satmalı mısınız?

Cevap: Hissenin 20 günlük ortalamasını takip etmelisiniz. Fiyatın yükselmesiyle hareketli ortalama rakamları da yükselecek, hisse fiyatı 100 TL’yi görse de siz bu trend içerisinde yer alacaksınız.

Önceki Mumun En Düşük Değerini Takip Edin

İz süren stoplarda kullanılan bir diğer yöntem de bir önceki mumun en düşük değeridir. Takip ettiğiniz hisse senedinin fiyatı bir önceki günün en düşük değerinin altında bir kapanış gerçekleştirirse pozisyon kapatılır.

Çok fazla tercih edilmeyen önceki muma göre takip sistemi, genellikle günlük ya da seanslık alım satım yapan traderlar tarafından kullanılır.

Örnek: A hissesini 20 TL’den satın aldınız. Fiyatlar hareketlendi ve 26 TL’ye yükseldi. Bu durumda bir önceki gün görülen en düşük değer sizin stop noktanız olacaktır.

İz Süren Stop Kullanmanın Avantajları

Küçük yatırımcılar paralarının değerini korumak, enflasyona karşı alım gücünü savunmak için çeşitli yatırımlara yönelir. Ancak kimi zaman kumara dönen bu yatırımlar büyük kayıplara neden olur.

İz süren stop küçük yatırımcının yükseliş trendine katılmasını, kazancını artırmasını sağlar. Gelin birlikte bu avantajları inceleyelim.

  • Yükseliş trendinde kazanmaya devam edilir.
  • Tepeden olmasa da yüksek karla satış yapılır.
  • Olası tuzaklar engellenmiş olur.

İz süren stoplar olası boğa ya da ayı tuzaklarından da korunmanıza yardımcı olur.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz