İkili Dip İkili Tepe Formasyonları Nedir? Teknik Analizde Kullanımı

İkili dip, ikili tepe formasyonları yatırımcıların karşısına en fazla çıkan ve karar almasını kolaylaştıran formasyonlar arasında önemli paya sahiptir. Oluşan dip ya da tepeler takip edilerek yatırım kararı alınır. Fiyatlara göre hareket eden günlük ya da haftalık trade yapan yatırımcılar genellikle ikili dip ve ikili tepe formasyonunu kullanır.

İkili dip formasyonu düşen fiyatlarda oluşurken, ikili tepe formasyonu yükselen fiyatlarda yer alır. Örneğin; Bugün 5,00 ₺ olan hissenizin fiyatı daha önce 7,00 ₺ ye kadar yükselmişse ve tekrardan 7 ₺’ye kadar yükselip düşüş eğilimine geçerse ikili tepe formasyonu tamamlanmış olur.

İkili tepe formasyonu bir satış sinyali olarak algılanırken ikili dip formasyonu ise bir alış sinyali olarak algılanır.

İkili Dip Formasyonu Nedir? Detaylı Açıklama

Formasyonların öncülüğünü de yapan ikili dip formasyonu hisse fiyatlarının daha önce oluşturduğu bir dip bölgesine oturarak tekrardan yükseliş trendine geçmesine verilen isimdir. İkili dip bölgesi genellikle maliyet düşürmek ya da hisseye yeni girmek isteyen yatırımcıların alım bölgesidir.

İkili dip formasyonu belirli bir destek noktasının üzerinde oluşur. Destek ve direnç bulmak için iyi bir teknik analiz yaklaşımına sahip olmanız gerekir. ikili dip noktasının oluşup oluşmayacağını hacim boylarından da takip edebilirsiniz. Destek noktasına yaklaşıldıkça satış baskısı azalır ve düşük hacimli satışlar oluşur.

Üstte yer alan grafiğe dikkat ettiğiniz de fiyatlar ikinci kez destek bölgesinde duruyor. Ancak RSI (Göreceli Güç Endeksi) geçmiş desteğin üst kısmında ve pozitif uyumsuzluk oluşturmuş. Olası benzer durumlarda bu nokta stop olarak kabul edilmelidir.

İkili Tepe Formasyonu Kullanımı

İkili tepe formasyonu, ikili dip formasyonunun tam tersidir. Fiyatlar daha önce oluşturduğu bir direnç noktasını tekrar ziyaret eder. Ancak bu noktayı geçemez ve satıcılar savaştan galip çıkar. Yoğun satış baskısı ile birlikte fiyatlarda geri çekilme yaşanır.

FORD Otosan hissesinden bir grafik ile ikili tepe formasyonunu inceleyelim.

Grafiği kontrol ettiğinizde fiyatlar daha önce oluşturduğu direnç bölgesine tekrardan yükseliyor. Ancak RSI göstergesi negatif uyumsuzluğa sahiptir. Fiyatlar yükselmesine rağmen hacimlerde bir artış olmamış ve satıcılar yavaş yavaş galip gelmeye başlıyor. İkili tepe oluşumunun ardından fiyatlar 320,00 ₺ civarından 260,00 ₺’lere kadar düşüş yaşıyor.

Yatırım kararınız sırasında sadece formasyonlara göre hareket etmemelisiniz. Ortak olacağınız şirketi ve günün ekonomik koşullarını da değerlendirmelisiniz. Tepe noktasına ekonomiye dair gelecek olumsuz bir haber tepe noktasından sert düşüşe neden olur.

İkili dip noktasında gelen bir ekonomik haber ise sert yükselişe imkan tanır. Sadece ikili dip ya da ikili tepe formasyonu tek başına alım satım yapılmamalıdır.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz