Hareketli Ortalama Kullanılarak Alım Satım Nasıl Yapılır?

Hareketli ortalama; Bir finansal ürünün belirlenen başlangıç ve bitiş tarihi arasındaki fiyatların toplamının belirlenen belirlenen güne bölünmesi ile ortaya çıkan fiyattır.

Borsa ve coin piyasasında kullanılan hareketli ortalamalar, piyasa trendinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Ancak tek başlarına alım satım kararı vermenizi sağlamaz. Bu nedenle yatırım danışmanınızdan destek almalı, sadece ortalamalar ile hareket etmemelisiniz.

Hareketli ortalamalara göre alım satım yapmak, en çok kullanılan stratejiler arasında yer alır.  Her şeyden önce teknik analize göre alım satım yapan yatırımcılar hareketli ortalama kesişimlerine göre pozisyon alır.

5 Günlük, 13 Günlük Hareketli Ortalama ile Alım Satım Yapmak

İlk alım satım stratejimiz, 5 günlük hareketli ortalama ve 13 günlük hareketli ortalama kullanımıdır. Örneğin aşağıda yer alan grafikte de gördüğünüz gibi her kesişim bir pozisyona eşittir.

Grafiğe dikkat ederseniz 5 günlük hareketli ortalama 13 günlük hareketli ortalamayı yukarı kestiğinde fiyatlar yükseliyor. Aynı şekilde 5 Günlük ortalama 13 günlük ortalamayı aşağı yönlü kestiğinde fiyatlar düşüyor. Her şeyden önce sakin kalmayı öğrenmeli, kendi stratejinizi oluşturmalısınız.

8 Günlük, 20 Günlük Hareketli Ortalama ile Alım Satım Yapmak

Benim de en fazla kullandığım alım satım yöntemleri arasında yer alan 8 ve 20 günlük hareketli ortalama önemli bir stratejidir. 20 günlük hareketli ortalama yatırımcılar tarafından önemli destek noktası olarak da kullanılır.

8 Günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü keserse pozisyona girmeniz gerekir. 8 günlük hareketli ortalama 20 günlük ortalamayı aşağı yönlü keserse pozisyondan çıkmanız gerekir. Sonuç olarak bu kurallar kesinlikle kazanmanızı sağlamaz.

Grafikte yer alan mavi renkli ortalama 8 günlük hareketli ortalamadır. Mavi renkli hareketli ortalama ise 20 günlük hareketli ortalamadır.

Hareketli Ortalamalara Göre Alım Satım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hareketli ortalamaları kullanarak alım ve satım yapmak oldukça basittir. Tradingview üzerinden ortalama kesişimleri ile ilgili tarama yapmak da mümkündür. Sadece kesişim sağlayan grafikleri bulup yatırım kararı alabilirsiniz.

Alınacak tüm kararlarda dikkatli olmalı, ortalamaların terse dönmesi halinde ise stop kararı almalısınız. Ancak unutmamalısınız ki sitemizde yer alan bilgilerin tamamı eğitim amaçlıdır. Sadece bu bilgiler ile yatırım kararı almanız uygun değildir.

  • Her yukarı kesin bir alım fırsatı, her aşağı kesişim bir satış fırsatı değildir. Öte yandan ortalamalar trendi belirlemenize yardımcı olur.
  • Alım satım sırasında hareketli ortalamaların yanında hacimlere de dikkat etmelisiniz çünkü mumları oluşturan asıl unsurlar fiyattır.
  • Piyasa koşulları da kırılımları da oldukça önemlidir. Sonuç olarak yatırımcıların pozisyon almasını bu kırılımlar sağlar.

Destek ve direnç bulma konusunda kendinizi geliştirmeli, hareketli ortalamalar ile destekleri birleştirmelisiniz. Ancak hareketli ortalamalar tek başına alım satım yapmanız için yeterli değildir. Kendinizi her geçen gün geliştirmeli, indikatör ve stratejileri öğrenmelisiniz.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz