Gram Altın Destek Direnç Noktaları Teknik Analiz Değerlendirmesi

Altın küçük yatırımcının sığınacağı güvenli liman ve ev hanımlarının yastık altı yatırım tercihidir. Geride kalan hafta içerisinde incelediğimiz gram altın grafiğinde destek ve direnç noktalarımızı belirlemiştik.

Bir önceki teknik analiz değerlendirmemizi buradan inceleyebilirsiniz.

Yaptığımız eğitim çalışmamızda öne çıkan destek noktası 948 ₺ olmuştu. Haftayı yatay seyirde tamamlayan gram altın bu destekten güç buldu ve yükselişe başladı. Yatay kanal içerisindeki hareketlerine devam eden gram altın direnç seviyesi 1031 ₺’dir.

Gram altın bir önceki teknik incelemizde destek noktası olan 948 TL, yerini 950 TL’ye bırakmıştır.  Sonuç olarak yeni destek noktası 950 TL olmuştur. (2 TL’nin lafını yapmayalım 🙂 )

RSI tarafında 50 puan üzerine doğru yapılan sert hareket 1031 ₺ direncinin her an test edilebileceğinin habercisidir. Haftaya alıcılı başlayan bir piyasa gram altının hızlı şekilde direnç rakamına ulaşmasını sağlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta 1031 TL geçilmezse karşımıza ikili tepe formasyonu çıkacaktır.

İlerleyen günlerde 1031 TL direncinin kırılması durumunda yeni gram altın direnç noktası 1092 TL olacaktır.  Fiyatlar 950 TL civarından dönerken RSI ikili dip oluşumunu tamamlamıştır.

Göreceli güç endeksi tarafında oluşan uyumsuzluklara cevap veren gram altın grafiğinde alt kanal çizgisine bir temas olmamıştır. Olası satış baskısı durumunda 950 TL desteği tekrardan çalışır ve üst kanal direncine yolculuk başlar.

Gram Altın Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Emtia fiyatlarında, petrol fiyatlarında ve dolar da yaşanan yükseliş gram altını da destekliyor. Petrol veya dolar yükselir se altında yükselir, petrol ya da dolar düşerse altın fiyatları da düşer. Öğrenmemiz gereken ilk gerçek veri budur.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın tahminlerden uzun süremesi sonucunda Dünya genelinde gıda krizi senaryoları çizilmeye başladı. Türkiye’nin öncülüğünde yapılan bir anlaşma ile tahıl yolu açıldı ve Dünya devletleri derin nefes aldı.

Savaş devam ettiği sürece krizlerinde devam etmesi ya da yeni krizlerin gündeme gelmesi olasıdır. Sonuç olarak belirsizlik ne kadar çok olursa ekonomik sıkıntılar da o kadar fazla olacaktır.

Gram Altın Fiyatı Kaç Paraya Düşer?

Dünya genelinde artan enflasyon ülkemize de hızla yükseliyor ve her geçen gün emtia fiyatları artıyor. Enflasyon karşısında paranızın değerini korumak ya da alım değerini sabit tutmak için yatırım yapmak zorundasınız.

Elinde gram altını bulunan veya altına yatırım yapanlar için yani alım bölgesi 950 TL civarıdır. Belirlediğimiz bu destek bölgesinin kırılması ya da altında kapanış yapılması halinde yeni destek alanı 880 TL olacaktır.

Şahsi fikrim 950 TL’nin güçlü durduğu yada diğer bir deyişle önemli destek olduğu, bu neden bu desteğin kırılmasının zor olacağıdır.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz