Dört Mum Çekiç Stratejisi Nedir? Hisse Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Küçük yatırımcının en fazla tercih ettiği hisse alım stratejileri arasında önemli bir yere sahip olan dört mum çekiç stratejisini tüm detayları ile ele alalım. Dört mum çekiç stratejisi teknik analize göre alım satım yapan kişiler tarafından uzun zamandır kullanılmaktadır.

Hisse alım satım stratejisi olarak geçmesine rağmen coin, forex ve diğer piyasalarda da dört mum çekiç stratejine uygun alım ve satımlar yapılabilir. Dört mum çekiç stratejisi trader ve uzun vadeli yatırımcıların sistemlerinde çalışır. Bayfinans.net olarak bizim önerimiz stratejiyi günlük grafiklerde öğrenmenizdir.

Teknik analiz konusunda hiç bilgi sahibi olmayanlar için bu konuya ufak bir giriş yapalım. Teknik analiz; kısa ve uzun vadeli yatırımcıların alım satım yapmalarını kolaylaştıran, pozisyona girme ya da pozisyondan çıkma kararları vermelerine yardımcı olan sistemler topluluğuna verilen isimdir. Aşağıda yer alan altın kuralları aklınızın bir köşesinde taşımalısınız.

  • Umutlar, korkular, beklentiler, hayaller, karlar ve zararlar fiyata dahildir.
  • Fiyatlar trendlere göre hareket eder. Sabırlı olmalı ve hareketin biteceği noktayı beklemeyi öğrenmelisiniz.
  • Geçmişte kalan ve hayati öneme sahip fiyatlar gelecekte de karşınıza çıkacaktır.

Dört Mum Çekiç Stratejisi ile Alım Satım Yapmak

Her hafta bir alım satım stratejisi açıklamaya ve okurlarımıza öğretmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta İikili dip ikili tepe formasyonu hakkında detaylı bilgi ve grafik açıklamalarına yer vermiştik.

Bu hafta bir adım daha ileri giderek alım satım kararı vermenize yardımcı olacak bir stratejiyi sizlerle buluşturuyoruz. Şimdi adım adım stratejinin çalışma prensibini inceleyelim.

1. Adım: Piyasanın 20 Günlük Zirvesini Bekleyin

Piyasanın trendlere göre hareket ettiğini artık biliyorsunuz. Geri çekilme stratejileri arasında yer alan stratejimizin en önemli adımı trende uygun harekettir. Sadece fiyata göre hareket edeceğimiz, herhangi bir indikatörden yararlanmayacağımız stratejimizde altın kural 20 günlük zirvedir.

Örnek grafiğimizle ilk adımı incelemeye başlayalım. Aşağıda yer alan grafikte göreceğiniz gibi fiyatlar 20 günlük bir trende başlamış. Trend sonunda ise ufak bir geri çekilme, düzeltme hareketi yaşanmış.

İlk kuralımız basit ve kullanışlı. Vakit kaybetmeden stratejimizin ikinci adımında yapılması gerekenlere başlayalım.

2. Adım: Dört Gün Süren Bir Geri Çekilme Yakalayın

İlk adım tamamlandı ve 20 günlük yükselen bir trendin tepesinde düzeltme hareketi gördüyseniz doğru yoldasınız. Yakalanacak geri çekilme pozisyon alınması için oldukça önemlidir. İşin içine para girdiği için bu noktada dikkatli ve titiz hareket etmek faydalı olacaktır.

Grafikte dikkatinizi çekmek istediğimiz noktayı gözünüzden kaçırmayın. 20 Günlük bir yükselişin sonrasında yaşanan, 4 mumluk bir geri çekilme hareketi arıyoruz. Sıklıkla bahsettiğimiz 20 gün minimum süreyi ifade etmektedir. Buradaki amaç bir trend olduğundan emin olmaktır.

3. Adım: 4. Gün Kapanış Fiyatı, 5. Gün Kapanış Fiyatının Altında

Umarım başlık kafanızı karıştırmamıştır. Burada dikkat edilmesi gereken 4. gün kapanış mumunun 5. gün kapanış mumundan küçük olmasıdır. Bir başka ifadeyle 5.gün kapanış fiyatı, 4. günün kapanış fiyatının üzerinde olacaktır.

Beşinci gün mumunun kapanışı ile birlikte pozisyon alınır. İnce bir ayrıntı daha vermek istiyorum. Beşinci gün oluşan mum ne kadar hacimli ve yüksek ise başlayacak hareketinde o denli sert olması beklenir.

5. gün fiyatının 4. günün fiyatının üzerinde olması yeterlidir. Burada en yüksek fiyatı kast etmediğimizin altını çizmek istiyorum

4. Adım: Stop Noktanızı Belirleyin, Stop Olmaktan Korkmayın

Düşük riskli işlemler açmak ve yüksek kar sağlamak her yatırımcının öncelikli isteğidir. Yukarı yönlü güçlü trendler yön değiştiğinde de aşağıya doğru sert hareket ederler. Çoğu zaman paranızı kurtaracak olan stop noktanızı 5. gün mumunun en alt kısmının altında gelebilecek kapanış rakamlarına sabitlemelisiniz.

5. Adım: Kar Almayı Unutmayın!

Küçük yatırımcının en büyük hatası zamanında alınamayan pozisyondur. Karda olunan bir yatırımın daha fazla kar getirmesini beklemek, zararda olan yatırım da uzun bir zaman kaybetmek paranızın değerini düşürecektir.  Destek direnç bulma içeriğimiz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bir işleme girişiniz sırasında stop olacağınız ve kar satışı yapacağınız noktayı belirlemeli, koyduğunuz kurallara koşulsuz uyum sağlamalısınız. Dört mum çekiç alım satım stratejisi için belirlenen kar al fiyatı giriş fiyatınız ile stop fiyatınız arasındaki farkın 3 ile çarpımı olmalıdır.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz