Doji Mumu Nasıl Oluşur? Mum Formasyonu Dersleri

Teknik analiz eğitim serimize doji mum formasyonları ile devam ediyoruz. Daha önce üçgen formasyonları ve Breakout teknik analiz stratejisine değindik. Şimdi ise doji mum formasyonu ile alım satım tekniklerini inceleyelim.

Doji mumu, eşit fitil uzunluğuna sahip ve hacimsiz gövdeden oluşan mumlara verilen isimdir. Grafiklerde görünen bu mumları teknik analizciler için birer sinyaldır.Doji oluşumundan sonra gelecek yeşil mum yukarı yönlü, kırmızı mum ise aşağı yönlü trend habercisidir. Piyasanın kararsızlık yaşadığının en belirgin özelliği olan doji mumları, tek başına pozisyon kararı almanız için yeterli değildir.

Doji Mumu Anlamı ve Çeşitleri

Piyasa kararsızlığı ve tedirginliğini yansıttığı bilinen doji mumları, alıcı ve satıcıların bir birlerine üstünlük kuramaması durumunda oluşur. Gövdesi olmayan ya da çok çok az olan doji mumu fiyat açılış ve kapanışının hemen hemen aynı noktalara denk geldiğini gösterir.

Çekiç, ters çekiç ya da adına ne derseniz, tüm bu formasyonlar birer oyundur. Tahtacılar küçük yatırımcıyı bu belirtiler ile oyuna dahil eder. Daha sonra ise bir kısım kazanır, diğer kısım kaybeder.

1. Dragon Fly Doji Mumu

Aşağıda yer alan iğnesi uzun olan ve yukarıda çok küçük ya da hiç iğne atımına sahip olmayan, bazı kaynaklarda çekiç mumu olarak adlandırılan görüntüye Dragon fly doji mumu adı verilir. Dragon fly doji mumunun bir diğer ismi yusufçuk mumudur.

Dragon fly mumu yoğun geçen alım satım işlemlerinin sonucunda alıcıların savaşı kazandığının ve piyasanın yukarı yönlü hareket edeceğinin göstergesidir. Ancak her dragon fly mum oluşumu fiyatlar artacak demek değildir. Bu nedenle işlem açmadan önce diğer formasyonları destek direnç noktaları ve teknik oluşumları incelemelisiniz.

2. Gravestone Doji Mumu

Mezar taşı mumu olarak da bilinen Gravestone doji mumunda satıcılar ağırlıklıdır. Alıcıların ise bu talebi karşılayamadığı görünür. Gravestone mumlarda yukarıya atışmış büyük bir iğne olmasına rağmen fiyatlar gördüğün en düşük seviyeden kapanır.

Mezar taşı mumu fiyatlarda geri çekilme yaşanacak şeklinde yorumlanır, ters çekiç mumu olarak da adlandırılır.

3. Long Legged Doji Mumları

Uzun bacak mumu olarak da bilinen login Legged doji mumu, fiyatlarda yaşanacak düşüşün habercisidir. Doji mumuna benzeyen long doji mumu tepe ya da diplerde oluştuğunda trend dönüş habercisi olur.

Long legged doji mumunu normal dojiden ayıran tek fark alt ve üst iğnesinin uzunluğudur. Alıcı ve satıcıların hızlı şekilde hareket ettiğini gösteren uzun bacak mumu tek başına işe yaramaz. Sadece bir iki indikatöre bağlı kalarak alım satım kararı vermeyin.

4. Normal Doji Oluşum Mumları

Normal dojilerde piyasadaki alıcılar ve satıcılar kararsızdır. Doji mum formasyonu çalışması yapılırken mutlaka onay mumu beklenmelidir. Onay mum gelmeden işlem açmak tuzağa yakalanmanıza neden olur.

Tarafsız doji olarak da adlandırılan normal dojiler fiyatlarda çekilme olacak şeklinde yorumlanır. Doji mumlarının o kadar çok ismi var ki önüne gelen bir isim eklemiş neyse ki mumlar aynı mumlar.

Doji Mumlara Göre Alım Satım Kararları

Teknik analizci ya da trader’ın bir stratejisi ve belirli kuralı olmalıdır. Kuralsız işlem zarar ile sonuçlanır. İşleme girmeden önce kar alma noktanız, stop olma noktanız ve sebepleriniz hazır olmalıdır. Daha sonra formasyon teyidi aramanız gerekir.

Formasyon teyidi dediğim olay sadece bir mum ile karar vermemektir. Eğer sadece ters çekiç var diyerek satın alırsanız, hıyarım taze diyene elinizde tuzluk koşmuş olursunuz.

Sakin hareket etmeli ve duygularınıza yenilmemelisiniz. Piyasalar düşer çıkar, zirveye gider, dibe iner ne olursa olsun kağıtlarınızdan emin olmalısınız. Aksi halde her düşüşte elinizdeki kağıtlar sizden alınır.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz