Destekte alıp dirençte satmak! Destekte al dirençte sat nasıl yapılır?

Yavaş yavaş teknik analiz öğrenmeye başladınız ancak henüz alım satım yapamıyorsunuz. Sürekli grafikler değişiyor, zaman dilinleri değişiyor ve bakış açınız değişiyor. Ya siz bu işi beceremiyorsunuz ya da yanlış yerlere odaklanıyorsunuz. Bir hisse senedini destekte alıp dirençte satmak için bazı kuralları ezberlemeniz gerekir.

Destekte alıp dirençte satmak

Şimdi kahvenizden bir yudum almanızı ve yavaş yavaş okumaya devam etmenizi öneririm. Gelin birlikte destekte alıp dirençte satmak ne kadar mümkün? ya da destekte nasıl alınır? dirençte nasıl satılır? sorularının yanıtlarını arayalım.

Destekte Alıp Dirençte Satmak

Teknik analiz öğrenmeye başlayan herkesin duyduğu ilk cümle “destekte al dirençte sat” olmuştur. Ancak bu iş o kadar kolay olsaydı bunu diyenlerin bu cümleyi kıracak boş zamanları dahi olmazdı.

Düşünsenize Twitter’da onlarca fenomen eğitim veriyor. Peki, bu arkadaşlar bu işi bu denli iyi biliyorsa neden size eğitim veriyor? Hadi diyelim insanlık için peki o halde borsadan zaten kazanan bu kişiler neden 3 5 bin TL lere eğitim satıyor.

İşte anlatmak istediğim nokta da tam olarak bu kısım. Teknik analizde hiç bir değerin kesin doğruluğu yoktur. Siz bir destek bulur ve x hissesi için 5 TL destek dersiniz. Bense farklı bir çizim yapar x hissesi için destek 6 TL derim. Bu arada hala okumadıysanız öncelikle destek direnç bulma konusuna bir göz atın, sonrasında bu yazıya devam edin.

1.Destek Noktasını Tespit Et Fiyatların Düşmesini Bekle

Destek ve direnç noktalarının ne olduğunu bildiğinize göre artık kendi grafiğinizi çizebilirsiniz. 🙂 Öncelikle heyecanlanmamalı, sabırsızlanmamalı ve fiyatların çizdiğiniz destek yakınlarına inmesini bekleyin.

Desteğe inen fiyatların bir tepki alıp almadığını dikkatlice izleyin. Fiyatlar bir tepki alarak yükselmeye başlıyor ise destek noktasında bir tepki oluşuyor demektir.  Satın aldığınız destek noktasının altındaki kapanışlar zarar kesme noktanız olacaktır.

Şimdi gelin adım adım dikkat etmemiz gerekenleri listeleyelim. 

  • Fiyatların belirlediğiniz destek noktasına inmesiniz bekleyin.
  • Fiyatların destek noktanızda alıcı ile karşılaşıp karşılaşmadığını kontrol edin.
  • Fiyatlar alıcı ile karşılaşıyorsa siz de trene binebilirsiniz.
  • Destek noktanızın altındaki kapanışlarda pozisyon kapatmalısınız.

Yakında başlayacak olan ücretsiz Youtube eğitimlerimizde de destek direnç noktaları nasıl bulunur? güçlü destek nasıl oluşur? gibi sorularınızı da yanıtlayacağız.

2. Direnç Noktasında Satış Yapmayı Unutmayın

Destek noktasında aldığınız hisseleri direnç noktasında satmalısınız. Eğer bunu yaparsanız para kazanabilirsiniz. Ancak biraz daha yükselir, az daha gitsin, ben satamam diye düşünüyorsanız kaybetmeye mahkumsunuz.

Borsada para kazanmak bazen çok kolay bazen de çok zordur. Eğer yükselen bir trend içerisinde alım satım yapıyorsanız, çoğu işlemden kazançlı çıkarsınız. Ancak yatay bir piyasa da ya da düşen bir piyasa da işler hiç de öyle değildir.

Fiyatlar direnç noktasına geldiğinde sattığınız hisseleri direnç noktasının üzerindeki kapanışlarda tekrar satın almalısınız. Destekte alıp dirençte satma mantığı tam olarak budur.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz