Destek Direnç Nasıl Bulunur? Teknik Analizde Önemli Bölgeler

Teknik analiz destek direnç noktaları yatırımcının vazgeçilmezidir. Hissenin daha önce düştüğü bir fiyat skalasına tekrardan düşmesi ve bu noktada güçlü alımlarla tekrar yükselmeye başladığı noktaya destek denir.

Hisse fiyatının daha önceki yüksek bir değere erişmesi ve bu noktada satışların artmasıyla düşüşe geçmesi ise bu noktayı direnç yapar. Kırılan yani geçilen her destek bir direnç, kırılan her direnç ise bir destek olarak çalışır. Önemli olan bu destek ya da direncin gücünün tespit edilmesi, kaç kez test edildiğinin tespit edilmesidir.

Teknik Analiz Direnç Bulma

Kafası biraz karışan arkadaşlarımız için grafik üzerinden açıklamaya devam edelim. Örnek aldığımız grafik FROTO hissesine ait günlük grafiktir.

Grafiğe göz attığınızda 320,00 ₺ bölgesinde daha önce bir satış gelmiş ve hisse bu noktayı geçememiş. Sonrasında tekrardan bu bölgeye gelen fiyatlar artık direnç bölgesi oluşturmuş ve burayı geçememiş. Sürekli bu noktaya çarpıp geri dönem fiyatlar nedeniyle traderlar bu bölgede satış aşağı bölgede alış yapılır.

Yeni hisseye girecek olanlar ise 320,00 ₺ bölgesinin geçilmesi ve bu bölgenin artık destek olur. Maliyet düşürmek ya da pozisyon almak isteyen yatırımcılar hisseye giriş yapar. Fiyatlar dirence ne kadar çok gelir ve geri dönerse direnç o kadar zayıflar. Uzun zamandır geçilemeyen bir direncin geçilmesi halinde ise fiyatta yukarı yönlü hareketler gözlemlenebilir.

Destek Noktası Nasıl Bulunmalıdır? Teknik Analizde Destek Bulma

Teknik analiz derslerimizde sık sık değindiğimiz en önemli noktalardan biri de desteklerin belirlenmesidir. Düşüşe geçen fiyatların nerede bir tepki ile karşılaşacağını ve tekrardan yön değiştireceğini tespit etmek gereklidir.

Yine yukarıdaki grafik üzerinden ilerleyecek olursak FROTO ikili tepe formasyonu sonrasında düşüşe geçmişti. Peki bu fiyatlar nerede tepki alacak? gelin birlikte bakalım.

Daha önce oluşturduğu 320,00 ₺ direncinden dönen fiyatlar desteğe çekiliyor. Daha sonrasında aşağıda yer alan 260,00 ₺ desteğin tekrar yükseliyor. Burada tekrardan alıcılar ile buluşan fiyatlar 320,00 ₺ bölgesine doğru bir harekete başlamıştır.

Böyle bir durumda 260,00 ₺ ile aldığınız hisseleri 320,00 ₺ bölgesine kadar taşıyabilirsiniz. Fiyatların 260,00 ₺ altına düşmesi halinde ise stop olmalısınız. Unutmayın burada yer alan grafik ve rakamlar sadece eğitim amaçlıdır.

Destek direnç bulma ile ilgili sorularınızı aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz