Coin Fiyatlarları Ne Zaman Yükselir? Bitcoin Teknik Analizi

Bitcoin teknik analiz destek direnç yerleri ile eğitimimize başlayalım. Yine her zaman olduğu gibi ilk olarak haftalık grafiklere, ardından ise günlük bitcoin teknik analizine geçiş yapacağız. Kırılan her direncin bir destek, kırılan her desteğin ise sonraki zamanlar için bir direnç olduğunu daha önce öğrenmiştik.

Bitcoin 8 Kasım 2021 tarihinde gördüğü zirvenin ardından ikili tepe formasyonu oluşturmuş ve hemen ardından düşüşe geçmişti. Uzun süreli bu düşüş trendi ile birlikte BTC fiyatı 20.000 $’ın altına indi.

Hattalık grafiklerde 50 haftalık, 100 haftalık ve 200 haftalık hareketli ortalamanın altında olan Bitcoin fiyatı yaklaşık 2 yılın ardından 100 haftalık hareketli ortalamanın altına düşmüş oldu.

Haftalık BTC desteği 18.860 $ üzerinde bulunuyor. 200 haftalık ortalamanın da direnç olarak çalıştığı bu haftalarda gelecek bir aşağı yönlü kırılım BTC fiyatının 11.500 $ civarına çekilmesine neden olabilir.

Bitcoin düşüş trendinin sona erdiğini söylemek içinde haftalık mumlarımızın 50, 100 ve 200 haftalık ortalamanın üzerinde bir yol izlemeye başlaması gerekiyor. Ancak böyle bir durumda yeni bir yükseliş trendinden bahsedebiliriz.

Bitcoin haftalık yükseliş trendinin onaylanacağı bir diğer alan ise 31.700 $ civarında bulunan direnç noktasıdır. Yine 31.000 $ üzerindeki haftalık kapanışlar 65.000  $ da bulunan en önemli dirence doğru bir yolculuğa çıkılmasını sağlar.

Günlük Bitcoin Teknik Analizi

Günlük Bitcoin teknik analizi grafiğimizde ilk dikkatimizi çeken 200 günlük hareketli ortalamanın fiyatları baskılamasıdır. 29 Aralık 2021 tarihinde 200 günlük ortalamanın altına inen fiyatlar 28 Mart 2022 tarihinde tekrardan 200 günlük ortalamaya değiyor ancak üzerine geçemiyor.

Yoğun baskı ile tekrardan 200 günlük ortalamanın altına inen fiyatlar hızlı bir şekilde 100 ve 50 günlük ortalamaları da aşağı yönlü olarak kırıyor ve düşüş trendi hızlanıyor. Günlük grafikte dikkat almamız gereken destek noktası 17.100 $ ile 18.900 $ aralığıdır. Bu fiyat aralığı oldukça günlü görünmeye fiyatları bu noktada tutma konusunda oldukça başarılı.

Günlük grafik baz alındığında ikili dip formasyonu gerçekleştirme olasılığı da bulunan BTC’nin ilk günlük direnç fiyatı 28.000 $ olacaktır. Bu rakamın üzerinde gücü zayıf bir 31.000 $ direnci ve 41.000 $ güçlü direnç rakamı bulunuyor.

Önümüzdeki süreçte Bitcoin grafiğinin bir ya da daha fazla 28.000 $ seviyesine yükselerek tekrardan 18.000 $ civarına düşmesini bu alanda yatay bir kanal oluşturmasını bekliyorum.

Yeni bir yükseliş trendine başlamak için öncelikle küçük yatırımcının elinde bulunan coinler toplanmalı ve balinalar doymuş olmalı. Aksi halde bu yatay grafiğin bozulması mümkün değildir.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz