Borsadan Para Kazanmak için Öğrenilmesi Gereken 3 Altın Kural

Borsadan para kazanmak ve zengin olmak, kulağınıza güzel gelecek. Çalışmadan, yorulmadan, emek ve sermaye harcamadan kolay yoldan zengin olmak, köşeyi hızlı dönmek.

Küçük yatırımcıların önündeki en büyük engel hırs ve sabırsızlıktır. Çünkü hemen olsun, hızlı olsun, çok olsun, artsın ama eksilmesin ister.

Küçük yatırımcı borsada aldığı hissenin hemen yükselmeye başlamasını ister. Ancak işler hiç de öyle olmaz. Önce hafif bir yükseliş gelir, tam “çok para kazanacağım” düşüncesi yerleştiği anda taban serisi başlar.

Borsada Para Kaybetmeye Hazır Mısınız?

Para kazanmayı kim istemez ki? Peki ya kaybetmek… Dişinizden, tırnağınızdan artırdığınız birikiminizi borsada batırmaya, hiç tanımadığınız bir şirketin hissedarı olmaya hazır mısınız? Konu para kaybetmek olunca dikkatiniz arttı sanırım. Çünkü kazanmayı hepimiz isteriz ancak kaybetmek öylemi. Kimse bizim paramızı alamaz 🙂

Her gün binlerce kişi sadece arkadaşı dediği, sadece yükseleceğini düşündüğü için borsada yatırım yapıyor, pardon kumar oynuyor. Evet yanlış duymadınız bunun adı olsa olsa kumar olur. Hiç bilmediğiniz tanımadığınız ne iş yaptığına dair bile en ufak fikrinizin olmadığı şirkete yatırım yaparsınız ve paranız uçar gider.

Yatırımcı olmayı, güvenilir ve güçlü şirketlere yatırım yapmayı öğrenmelisiniz. Bunun için sizlere özel ücretsiz teknik analiz eğitimleri hazırlıyoruz. Sadece biraz sabır ile borsadan para kazanabilirsiniz.

Borsada Para Kazanmaya Hazır Mısınız?

Borsada para kazanmak, paranızın değerini artırmak istiyorsanız, ilk olarak sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Günlük ekran takibinden ve hisse fiyatlarından uzaklaşmalı, olağan yaşantınıza devam etmelisiniz.

Ekranlardan uzaklaşmadığınız sürece aldığınız hissenin fiyatı biraz düştüğünde elinizdeki tüm hisseleri satacaksınız. Tam tersi fiyatlar biraz yükseldiğinde ise çok yükseldi her an düşebilir korkusuyla elinizdeki hisseleri satacaksınız.

İnsan psikolojisi risk almayı sevmez. Bir hisse aldığınızda zararda 1 yıl, 2 yıl belki daha fazla bekleyebilirsiniz. Çünkü bir gün aldığınız fiyata geri gelecek ve zarar etmeden satacaksınızdır. (Enflasyon ve paranın değer kaybına değinmedim) Ancak ufak bir kar gördüğünüzde ise bu süre dakikalara inecek, kalbinizin atışı hızlanacak ve fiyatlar düşmeden hemen satım kar etmek isteyeceksiniz.

Siz sattıktan sonra hise fiyatları yükselmeye devam edecek ve belki %50 belki %150 daha yükselecektir. Tam da burada uzun zamandır yükseliyor daha düşmek azıcık daha kazanayım düşüncesiyle 10 TL ye sattığınız hisseleri 100 TL’den geri alacaksınız ve minimum 2 yıl tekrardan bu rakamlara yükselmesini bekleyeceksiniz.

1.Adım: Asla Tanımadığınız Şirketlere Yatırım Yapmayın

Satın almayı düşündüğünüz şirket hisselerini neden satın alacağınız oldukça önemlidir. Hiç tanımadığınız birine 3 aylık, hatta belki yıllık birikiminizi borç verir misiniz? Hayır mı? O halde neden hiç tanımadığınız bir şirketin hisselerine bu birikimi yatırıyorsunuz.

Yatırımlarınızın değerini artırmak, borsada para kazanmak ya da birikiminizin değerini korumaya devam etmek istiyorsanız, Türkiye’nin en güvenilir şirketlerine yatırım yapmalısınız.

Pandemi vakalarının ülkemizde görünmesiyle Türk Hava Yolları (THYAO) hisseleri 8 TL değerine kadar düştü. Korkuya kapılan küçük yatırımcılar 14, 15 TL’den aldıkları hisseleri hiç düşünmeden 8, 9 TL’lere satıyorlardı. Sonra nemi oldu? Ben Türkiye’nin en büyük hava yolu taşımacılığı yapan şirketine hissedarım diyenler 8 TL’den aldıkları hisseleri 30, 40 TL’lerde sattılar.

2.Adım: Bileşiklenmenin Gücünden Faydalanın

Yatırımcılığı öğrenmeye çalıştığım günlerde okuduğum tüm kitaplar temettü yatırımcılığı ve uzun vadeli emeklilik planlarından bahs ediyordu. Oysa ben teknik analiz öğrenmek, grafik çizmek ve para kazanmak istiyordum.

Saatlerce belki günlerce grafiklere bakıyor düşen trend kırılımı oldu, formasyon oluştu gibi çizimlerin peşinde koşuyordum. (Hala koşuyorum ancak daha bilinçli şekilde 🙂 ) Zamanla bileşiklenmenin, yatırımın gücünü anladım.

Artık hisseleri satmak için değil, biriktirmek için alıyorum. Fiyatlar düştüğünde biraz daha alıyorum. Bu konuda “Babil’in en zengin adamı” kitabının bana sağladığı katkının da fazla olduğunu belirmeliyim.

Her ay belirli miktarda belirli hisselerden alarak biriktirmeye, büyük şirketlere ortak olmaya çalışıyorum. Bu sayede hem sepetimde çeşitli hisseler oluyor hem de hisse fiyatları düştüğünde bir zarar değil alım fırsatı oluyor.

3.Adım: BIST 30 Hisselerinin Büyüklüğünden Faydalanın

Teknik analiz bilmiyorsanız ve borsanın işleyişi hakkında da öyle çok bilginiz yoksa bu durumu fırsata çevirmelisiniz. Kriz dönemlerinde düşen borsa ve hisse fiyatları mükemmel alım fırsatları yaratmaktadır. Böyle dönemlerde fiyatı düşmüş olan BIST 30 Hisselerinden birini toplamaya başlayabilirsiniz.

Tek hedefiniz elinizde bulunan şirket hisselerinin sayısını artırmak, daha fazla adette hisseye sahip olmak olmalıdır. Bir hisseyi satın alırken öncelikli hedefiniz hemen satmak ise muhtemelen bu işlemden zararla ayrılırsınız. Herkes gibi sizde BIST 30 hisselerinin güvenilir büyüsüne kapılabilir ve yatırımlarınıza bu yönde devam edebilirsiniz.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz