Borsada Yatırım Yapma Stratejileri Serisi 2 Üçgenlerin Sırları

Bir önceki yazımızda borsada yatırım yapma stratejilerine giriş yapmıştık. Eğer o yazımızı incelemediyseniz öncelikle borsada yatırım stratejileri ilk ders yazımıza göz atmalısınız. İlk yazımızda hareketli ortalamalara göre alım satım kurallarını incelemiş ve karar alma yöntemlerine değinmiştik. Gelin şimdi ikinci stratejimizi öğrenmeye başlayalım. 

Borsada üçgen formasyonu takip edilerek nasıl para kazanılır? yükselen üçgen, düşen üçgen formasyonları nasıl para kazandırır? sorularını cevaplayacağız. Üçgen formasyonları ile henüz tanışmadıysanız çok şey kaybettiniz demektir.

Üçgen Formasyonu ile Para Kazanma

Yükselen ya da düşen üçgenler kırıldığında pozisyon alınır ve üçgenin derinliği ilk hedef olarak belirlenir. Bu cümleden henüz bir şey anlamadıysanız gelin bir de grafik üzerinde değerlendirelim.

kchol yukselen ucgen

Ufak da olsa bir üçgen formasyonu yakaladık ve fiyatlar üçgenin dışına çıktı. Fiyatların yükselişinde pozisyon açılabileceği gibi fiyatların tekrardan üçgenin üst çizgisine inmesi beklenebilir. Fiyatlarda yaşanan geri çekilmeye onay hareketi ismi verilir.

ucgen hedef tamamlama

Sanırım şimdi tüm taşlar yerine oturmaya başladı. Fiyatların kırılımı ile birlikte yukarı yönlü harekete devam eden fiyatlar üçgenin derinliği kadar yükseliyor ve hedefe ulaşıyor.

Bu strateji her zaman para kazandırır, kedin para kazanırsınız ya da kolay yoldan parayı vurduk gibi düşünmeyin. Piyasa tuzaklarla dolu ve bir çok kırılım tekrardan aşağı iner, tuzak olarak çalışır.

52 Haftalık Ortalama ile Para Kazanın

Teknik analizde sıkça kullandığım yöntemlerden biri de 52 haftalık ortalamadır. Fiyatlar 52 haftalık ortamalanın üzerinde 2 hafta kalırsa alım yapar ve izlemeye başlarım. Sonrasında bir yükseliş gelir ise 20 haftalık ortalamayı devreye sokar ve stop takibi geliştiririm. Fiyatlar 20 haftalık ortalamanın altına gelir ise pozisyonumu kapatırım.

Zaman kaybetmeden bir grafik ile durumu netleştirelim. Aşağıdaki grafikte yer alan mavi çizgi 20 haftalık, mor çizgi ise 52 haftalık ortalamayı gösteriyor. Sanırım pozisyon alma ve pozisyon kapatma noktaları biraz daha netleşti.

52 haftalık ortalama

Hareketli ortalamalar ile alım satım yapmak sandığınız kadar zor değildir. Sabırlı olmayı öğrenmeli, sonrasında belirlediğiniz stratejilerinize uygun hareket etmelisiniz. Diğer bir deyişle robot gibi olmalı, katı kurallarla hareket etmelisiniz. Ancak bu şekilde borsada sağlıklı alım satım yapabilirsiniz.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz