Borsada Para Kazandıran Yatırım Stratejileri Serisi 1

Borsada para kazanmanın her baba yiğidin harcı değildir. Öncelikle sabırlık olmalı, sonrasında korkusuz ve sakin kalmayı başarmalısınız.

Özellikle Türkiye borsasına yatırım yapıyorsanız günlük, saatlik düşünmemelisiniz. Hisse senedinden para kazanmak istiyorsanız, öncelikle yatırım yapmayı öğrenmelisiniz.

Eğer sabırsızsanız ve paranızı kaybettiğinizde hayatınız değişecekse bu piyasadan uzak durmalısınız. Borsa bir kumar alanı değil bir yatırım biçimidir. Twitter’da takip ettiğiniz sözde fenomenlerin verdiği hisselerle para kazandırmaz. Doğru zamanda doğru yatırımı yapmalı ve paranızı artırmalısınız.

Borsada Para Kazandıran Stratejiler

Borsaya yeni girenlerin ya da borsayı tanımaya çalışanların duyduğu ilk cümle “borsa; sabırsızların sabırlılara para kazandırdığı yerdir” olmuştur. Bende ilk borsa ile tanışmamda ucuz diye bir firmanın hisselerinden almış ve yaklaşık 4 kat para kazanmıştım.

Ancak sonraki işlemlerim hiç de öyle olmalı ve kaybetmeye başladım. Sonrasında ise neden kaybettiğimi araştırarak doğru yatırım yapma stratejilerine ulaştım. Şimdi adım adım, içerik içerik bu sırları sizlerle paylaşıp yaşadıklarımı anlatacağım.

Hareketli Ortalamaları Kullanarak Para Kazanmak

Teknik analize ilgi duyuyor ya da teknik analizi öğrenmeye çalışıyorsanız ilk olarak ortalamalarla karşılaşırsınız. Bu kısımda hareketli ortalama şöyle hesaplanır, ağırlıklı ortalama böyle hesaplanır gibi detaylara girmeyeceğim.

Ben genellikle EMA (hareketli ortalama) kullandığım için bu yazımda da onlara değileceğim. Yazımızın devamında geçen ortalama kelimelerini hareketli ortalama olarak alabilir.

50 Günlük Ortalama 100 Günlük Ortalamayı Keserse İşlem Açma Stratejisi

Ema kesişim stratejisine göre alım satım yapmayı 50 günlük ve 100 günlük ortalamayı kullanarak öğrendim. Hareketli ortalamalarla alım satım yapmak güzeldi ancak yetersiz geldi.

50 günlük hareketli ortalama 100 günlük hareketli ortalamayı yukarı kestiğinde alım, aşağı kestiğinde satım yapıyordum. Ancak günlük olarak kullandığım bu strateji çok da işimi görmedi. Sonrasında haftalık grafik ile çalışmaya geçiş yaptım.

ema 50 ema 100 kesişimi

Günlük olarak planladığım bu stratejinin başarısız olduğunu anlamam çok da uzun sürmedi. Sonrasında stratejiyi haftalık olarak çalıştırmak istedim. Bu kez doğruyu bulmuştum. Artık stratejim çalışıyor ve haftalık grafikte istediğim sonuçları alıyordum.

ema haftalık kesişim

8 Günlük Ortalamaya Göre Alım Satım Yapmak

Borsada 8 günlük ortalamaya göre alım satım yapmak, en fazla kullandığım yöntemler arasında yer alır. 8 Günlük hareketli ortalama 20 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü kestiğinde alış, aşağı yönlü kestiğinde satış yaparım.

Bu sayede günlük olarak piyasayı takip etmeme de gerek kalmaz. Şimdi gelin birlikte bu kesişime ait TAVHL grafiğini inceleyelim.

8 günlük ortalama 20 günlük ortalama kesişimi

Grafikte yer alan yeşil renkli çizgi 8 Günlük hareketli ortalama, kırmızı çizgi 20 günlük hareketli ortalamadır. Yeşil rengin kırmızı üzerine geçmesi ile birlikte yükselen fiyatlar belirli sürenin ardından düzeltmeye girmiştir.

Bor sonraki borsada alım satım yapma stratejimizde üçgen ve flama formasyonları ile alım satım nasıl yapılır? nelere dikkat edilmelidir? gibi soruları yanıtlayacağız.

Borsada Para Kazandıran Yatırım Stratejileri 2

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz