BIST 100 Haftalık Teknik Analiz İncelemesi, Destek Direnç Noktaları

BIST 100 geride kalan haftayı 2516’dan kapattı. Yatay seyrine devam eden BIST 100 haftalık destek rakamından dönmeyi başardı ve desteğini buldu. Her şeyden önce gelin birlikte BIST 100 grafiğini dolar bazlı ve TL bazlı inceleyelim.

Borsa İstanbul için geçtiğimiz hafta başında destek ve direnç noktalarını paylaştık. Arzu ederseniz buradan bir önceki hafta yorumumuzu yada teknik analiz bölümümüze göz atabilirsiniz. Teknik analiz grafiğimiz çalıştı ve BIST 100 TL bazlı grafik belirlediğimiz noktadan dönüş yaptı. Dolayısıyla grafik güncelliğini korumaya devam etti. Ancak değişen her rakamda grafiğe bakış açımızı değiştirmeliyiz.

Haftalık destek noktası olan 2372 çalışmaya devam ediyor ve güçlü alıcılar bu noktalarda tekrardan alımlara başlıyor. Haftalık BIST 100 direnci 2601 de bulunuyor. Öte yandan gelin fibonacci seviyeleri ile rakamlara bakalım.

BIST 100 Fibonacci rakamlarına göre 2634 de bulunan direnç kırılamamış ve haftalık destek noktasına geri dönüş yapmış. Ancak bu hafta bu direnç rakamı kırılırsa 2955 bir sonraki direnç olacaktır. Çünkü kırılan her destek direnç, kırılan her direnç destek olur. Bunu aklımıza kazımamız için sık sık tekrarlıyorum.

BIST 100 Teknik Analiz Destek Direnç Rakamları

Haftayı yatay mumlarla kapatan BIST 100, 2574 direncine yaklaştı. Teknik analizde kırılan dirençlerin destek, desteklerin direnç olduğunu artık öğrendiniz. Öte yandan bu konuda eksiklik hissediyorsanız ya da nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız, destek direnç bulma yazımızı incelemelisiniz.

Teknik analize göre 2574 direnci geçilmezse 2371 desteğine geri dönüş olacaktır. 2574 direncinin geçilmesi durumunda yeni direnç noktası arayacağız çünkü bu nokta artık destek olacak çalışacak.

Unutmamalısınız ki teknik analizde her şey varsayımdır ve burada paylaştığımız rakamlar sadece eğitim amaçlıdır. Her şeyden önde yatırım tercihiniz için yatırım danışmanınız ile görüşmelisiniz.

BIST 100 Dolar Bazlı Teknik Analiz Destek Direnç

Borsa yükselse de Türk Lirası kazandırmıyor, çünkü borsa yükseldikçe dolar ve fiyatlar da artıyor. Sonuç böyle olunca borsa yükselse de kazanmak çok mümkün olmuyor.  Haftayı 17,74 ₺ den kapatan USD alım gücünün de düşmesine neden oluyor.

Biraz ekonomiye kaymak üzereydim ki yeniden grafiğe döndüm. 🙂 BIST 100 USD bazlı teknik analiz ve yorumlara geçelim. Sonuç olarak grafiğe göz attığımızda ilk direnç 143,64 $  ve 159 $ seviyesinde oluşmuş.

Önemli direnç noktası olan 143,64’ün kırılması halinde 159,74 $ yeni direnç noktamız olacak. Ancak satıcıların yoğun olduğu 143,64 TL direncinin kırılması zordur çünkü bu rakamlar destek olarak çalıştığı dönemde de bir kaç kez fiyatları yukarı taşıdı.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. Bayfinans.net, yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz